.


                   

Spec. Sennen Show Moscow 04.11.2010

 
           "" -> / Berner Sennenhund (Bernese Mountain Dog)
::  
BERNOMUR
Administrator


: 07.02.2008
: 656
: St-Petersburg

: 06, 2010 1:40 am     : Spec. Sennen Show Moscow 04.11.2010

4- .
, , . , .


The Specialty Sennenhund Show took place in Moscow on the 4th November.
Regret to fanciers of all four breeds the entlebucher breed club did not take part in organizing the show and we could not see these remarkable dogs. We hope it would not be a tradition.



.
.
, , , .
. - .



To judge the show famous breeder and respected expert from Norway Mrs Maija Heinila has come.
It has been already her third visit to Russia.
The judgment same as in previous years was objective, mild and friendly. The judgment of experts of this level helps us to focus existing problems of our livestock and breeding. Discussions commenced on the forums just prove it.






, , -, , , !
!


I would like to express gratitude to organizers of the show first of all for continuing the tradition to invite for Specilaty experienced judges-breeders, and of course for rich prize fund and creating
friendly atmosphere. Thank you!






/ Around ring



_________________
,
,
+7-921-936-40-37 SERGEM@MAIL.RU
www.murdogs.com


: BERNOMUR ( 15, 2010 10:28 am), 2 ()
BERNOMUR
Administrator


: 07.02.2008
: 656
: St-Petersburg

: 06, 2010 9:33 am     :

/ Appenzeller


5 ./ Registered 5 dogs
3./ Presented in the ring 3 dogs



/ Males


/ Intermediate class


1. Gordon Black Brilliant (Darling Dar vant Stokerybos X Sennenhund Rossii Grandarina) ex Club Winner



/ Females


/ Open class


3. Welsi Sharm (Blass von der Schaferin-von Bodensee X Krasa Rusi) ex Club Winner




/ Veteran class


5. Zelda from Balihara Ranch 14.01.2002 (Ikarus X Heidi from Balihara Ranch)



/ Choice BOB


1. Gordon Black Brilliant (Darling Dar vant Stokerybos X Sennenhund Rossii Grandarina) BOB

_________________
,
,
+7-921-936-40-37 SERGEM@MAIL.RU
www.murdogs.com
BERNOMUR
Administrator


: 07.02.2008
: 656
: St-Petersburg

: 06, 2010 8:04 pm     :

/ Great Swiss

24 / Registered 24 dogs
18 / Presented in the ring 18 dogs



/ Males


/ Puppy class


1 Sennenhund Rossii Ekvador (Shadetrees Easy Rider X Sennenhund Rossii Bagira) vp 1




/ Females


/ Puppy class






9. Sennnehund Rossii Shangri-La (Shadetrees Easy Rider X Sennenhund Rossii Milashka) vp 1



10. Sennnehund Rossii Shejla Bjuti (Shadetrees Easy Rider X Sennenhund Rossii Milashka) vp 2



3. Sennnehund Rossii Shendy Fly (Shadetrees Easy Rider X Sennenhund Rossii Milashka) vp 3




/ Choice best puppy



9. Sennnehund Rossii Shangri-La (Shadetrees Easy Rider X Sennenhund Rossii Milashka) Best Puppy




/ Males



/ Junior class



2. Korolevstvo Gornyh Psov Adamas (Korolevstvo Gornyh Psov Kesarj Venfedor X Korolevstvo Gornyh Psov Ellada) ex Jnior Club Winner



/ Females



/ Junior class





14. Korolevstvo Gornyh Psov Artemida (Korolevstvo Gornyh Psov Kesarj Venfedor X Korolevstvo Gornyh Psov Ellada)



15. Ulsinda Iz Blagorodnogo Doma (Sennenhund Rossii Oscar X Ljuks Iz Blagorodnogo Doma)



/ Choice best junior

2. Korolevstvo Gornyh Psov Adams (Korolevstvo Gornyh Psov Kesarj Venfedor X Korolevstvo Gornyh Psov Ellada) BJ




/ Males


/ Intermediate class





4. Sennenhund Rossii Oscar 2 (Sennenhund Rossii Miroljub X Sennenhund Rossii Otomi) ex 1 CChC



5. Korolevstvo Gornyh Psov Stalker (Korolevstvo Gornyh Psov Caesar Vencedor X Korolevstvo Gornyh Psov Ellada) ex 2 CC



/ Open class


6. Emir Iz Blagorodnogo Doma (Altaro des Joyeuses Gambades X Verbje Iz Blagorodnogo Doma) /without mark



/ Champion class


7. Sennenhund Rossii Magnat (Conrad v. Dachsborn X Beatrice vom Koblenzer Schloss) ex



/ Choice best male

Sennenhund Rossii Magnat (Conrad v. Dachsborn X Beatrice vom Koblenzer Schloss) Club Winner and Best Male




/ Females


/ Intermediate class







16. Volga Argis Vellary Iz Blagorodnogo Doma (Altaro des Joyeuses Gambades X Sennenhund Rossii Prokaznica Rona) ex 1 CChC



17. Sennenhund Rossii Mirabelj (Shadetrees Easy Rider X Sennenhund Rossii Florencia) vg



/ Open class


18. Gran Vencedor California (Sennenhund Rossii Zhrets Gran Vencedor X Aska Gran Vencedor Des Joyeuses Gambades) ex 1 CChC




/ Winners class


21 Chara Vita Iz Blagorodnogo Doma (Uzon Des Joyeuses Gambades X Twinnie Des Joyeuses Gambades) ex CChC




/ Champion class


22. Legenda Retov Zlatoslava (Altaro des Joyeuses Gambades X Korona Rossii Dike) ex 1



23 Sennenhund Rossii Monami Marta (Shadetrees Easy Rider X Sennenhund Rossii Florencia) ex 2




/ Club Champion class



24. Sennenhund Rossii Batika Terra Nova (Magik Charm From Balihara Ranch X Conny von den Wonneproppen) ex 1



/ Choice Club Winner female


22. Legenda Retov Zlatoslava (Altaro des Joyeuses Gambades X Korona Rossii Dike) / Club Winner





/ Choice best female


24. Sennenhund Rossii Batika Terra Nova (Magik Charm From Balihara Ranch X Conny von den Wonneproppen) / Best Female





/ Choice BOB



24. Sennenhund Rossii Batika Terra Nova (Magik Charm From Balihara Ranch X Conny von den Wonneproppen) / BOB



_________________
,
,
+7-921-936-40-37 SERGEM@MAIL.RU
www.murdogs.com


: BERNOMUR ( 22, 2011 12:12 pm), 2 ()
BERNOMUR
Administrator


: 07.02.2008
: 656
: St-Petersburg

: 10, 2010 9:27 pm     :

/ Bernese


103 / Registered 103 dogs
79 / Shown in the ring 79 dogs


/ Males


/ Baby class


1.Ridon Hennet Hennessy (Blumoon Tanzenite v Blackrock X Ridon Hennet Bistrita) vp 1




2.Sennenhund Rossii Kortes Grand (Igor v. Rudiswil X Sennenhund Rossii Kalinka) vp 3




3.Sennenhund Rossii Landau (Holiday vant Marayke X Sennenhund Rossii Burgundija) vp 2 / owner and handler ice hockey Olympic Champion Yuri Ljapkin




/ Females



/ Baby class


46 Sennenhund Rossii Kerol (Igor v. Rudiswil X Sennenhund Rossii Kalinka) vp 3



48 Sennenhund Rossii Mon Ledy Margo (Ustus v. d. Grossen Gusen X Margi Olifer Salita) vp2



49 Sennenhund Rossii Fler De Sharm (Lads Bogart X Zhaklin Fester Sennenhund Rossii) vp1





/ Choice best baby


49 Sennenhund Rossii Fler De Sharm (Lads Bogart X Zhaklin Fester Sennenhund Rossii) best baby






/ Males





/ Puppy class



4 Tulipanos Berni Eszes (Bruno vom Oberholzer Forst X Maglod-alvi Pretty Girl) vp1




5 Alpin Joy Ezhi (Gektor vant Pachthof X Magri Olifer Junita) vp 3



6 Korolevstvo Gornyh Psov Nemo (Franz vant Stokerybos X Korolevstvo Gornyh Psov Venecija) p



7 Korolevstvo Gornyh Psov Neshatel (Franz vant Stokerybos X Korolevstvo Gornyh Psov Venecija) p



8 Korolevstvo Gornyh Psov Nilson (Franz vant Stokerybos X Korolevstvo Gornyh Psov Venecija) vp 2





9 Morskoy Tzar (Capo von Chappeliweg X Zhaklin Adelaida) vp 4




/ Females



/ Puppy class



50 Ameli Iz Blagorodnogo Doma (Gektor vant Pachthof X Ja Makha Iz Blagorodnogo Doma) p



51 Sennenhund Rossii Venedikta (Adonai von der Heimenruti X Sennenhund Rossii Khitana Mira) vp



52 Sennenhund Rossii Vesta Gri (Adonai von der Heimenruti X Sennenhund Rossii Khitana Mira) vp2



53 Millenium Star Big-Che Bear Holly (Dyourbahler Klub Earl Grey X Sent Medium Ciola) vp 1




54 Tainstvennaya Zvezda (Bernerdalens Brandy X Afera Moja Blazh) vp



55 Tekila Jazz (Bernerdalens Brandy X Afera Moja Blazh) vp 4



56 Terra De Bern Charlotta (Espahan Maximus vant Rijkenspark X Quinta Da La Rosa av Milkcreek) vp 3



57 Juvelirnaja Pljusha Iz Donskoy Liberii (Iskander Iz Bolshogo Doma X Oyra) p




/ Choice best puppy


4 Tulipanos Berni Eszes (Bruno vom Oberholzer Forst X Maglod-alvi Pretty Girl) /BP

_________________
,
,
+7-921-936-40-37 SERGEM@MAIL.RU
www.murdogs.com


: BERNOMUR ( 13, 2010 5:34 pm), 2 ()
BERNOMUR
Administrator


: 07.02.2008
: 656
: St-Petersburg

: 11, 2010 5:48 pm     :

/ Males



/ Junior class



11 Brioni Orso Iz Klana Legato (Bernerdalens Brandy X Dyourbahler Klub Hasli De Berna) ex 2 jcc



15 Sennenhund Rossii Dzhastis (Igor v. Rudiswil X Sennenhund Rossii Izabel De La Fer) ex 1




18 Niro Woulf Iz Blagorodnogo Doma (Holiday vant Maroyke X Shene Brjunhilda Iz Blagorodnogo Doma) ex 4 jcc



19 Oliver (Sennenhund Rossii Zilberg Dann X Sennenhund Rossii Anabel De Bjusi) ex 3 jcc




20A Sennenhund Rossii Jukon Boss vg





/ Teenagers class



21 Hot Hugo Duch Wrozsowisk (Xanders Hill Harlequin Scooby Doo X Tea For Two Duch Wrozsowisk) vg





22 Antaris Right (Fester vant Samaika X Jasno Solnyshko Lada) / without mark



23 Sennenhund Rossii Vigbert (Igor v. Rudiswil X Sennenhund Rossii Ferrary) ex 1 CJChC




24 Sokrat (Cesar v. Gammenthal X Zelda) vg




/ Choice junior club winner


15 Sennenhund Rossii Dzhastis (Igor v. Rudiswil X Sennenhund Rossii Izabel De La Fer) JCW

_________________
,
,
+7-921-936-40-37 SERGEM@MAIL.RU
www.murdogs.com
BERNOMUR
Administrator


: 07.02.2008
: 656
: St-Petersburg

: 12, 2010 1:15 am     :

/ Males


/ Club Champion class



44 Bernerdalens Brandy (Herletta's Unik X Noklebyasen's Online) ex 1


_________________
,
,
+7-921-936-40-37 SERGEM@MAIL.RU
www.murdogs.com
BERNOMUR
Administrator


: 07.02.2008
: 656
: St-Petersburg

: 12, 2010 10:40 am     :

/ Females




/ Junior class









58 Sennenhund Rossii Aleksandrija (Ustus v. d. Grossen Gusen X Sennenhund Rossii Pallada Afina) vg




60 Sennenhund Rossii Ricci Mokko Dzhava (Dyourbahler Klub Ren Le Ben X Sennenhund Rossii Andromeda) vg




/ Teenagers class



61 Qiannah v.d. Weyenberg (Mollelyckans Mojo X Mette) ex 1 JCW





62 Alpin Joy Gvendalin (Gektor vamt Pachthof X Aleksandrija Iz Borovskoy Volosti) ex 2 jcc




64 Sennenhund Rossii Zhanel (Igor v. Rudiswil X Sennenhund Rossii Sharmel) ex 4 jcc





65 Magri Olifer Belis Mir Taffi (Dyourbahler Klub Konero San Lorenco X Magri Olifer Borsa) vg




66 Elgrand Berni Adeli Red Star (Bernerdalens Brendy X Skalli Specialny Agent) ex




67 Elgrand Berni Amika Belessa (Bernerdalens Brendy X Skalli Specialny Agent) ex 3 jcc




/ Taking the final decision







/ Choice best junior



61 Qiannah v.d. Weyenberg (Mollelyckans Mojo X Mette) Best Junior


_________________
,
,
+7-921-936-40-37 SERGEM@MAIL.RU
www.murdogs.com


: BERNOMUR ( 14, 2010 12:38 am), 2 ()
BERNOMUR
Administrator


: 07.02.2008
: 656
: St-Petersburg

: 12, 2010 4:19 pm     :

/ Males



/ Intermediate class



26. Zahar Iz Blagorodnogo Doma (Alpha des Hautes Vernades X Adelija Iz Blagorodnogo Doma) vg




27 Sennenhund Rossii Kortes (Uragan du Ruisseau Ensoleille X Sennenhund Rossii Andromeda) ex 2 CChC




28 Sennenhund Rossii Ronaldo (Sennenhund Rossii Dzhejms Bond X Sennenhund Rossii Chandi) vg




29 Sennenhund Rossii Hariton 2nd (Igor Rudiswil X Sennenhund Rossii Shanel) ex 3 cc




26B Splended Tricolor Long Beach (Alpha des Hautes Vernades X Splended Tricolor Bratislava) ex 1





/ Open class



33 Sennenhund Rossii Lukas (Sennenhund Rossii Dzhejms Bond X Betty) vg




35 Ilifan Iz Bolshogo Doma (Fester vant Samaika Nest X Shattry Bien Ami Iz Bolshogo Doma) ex 1





37 Magri Olifer Zahar (Magri Olifer Janej X Magri Olifer Lolita) ex 2 cc





/ Winners class


36 Iskander Iz Bolshogo Doma (Fester vant Samaika Nest X Shattry Bien Ami Iz Bolshogo Doma) vg




38 Dyourbahler Klub Earl Grey (Excalibur vant Pachthof X Dyourbahler Klub Zhessi Still) ex




39 Imperator vom Gipfelfeuer (Zenzebern Defender X Drigana vom Gipfelfeuer) ex





41 Korolevstvo Gornykh Psov Zhoffrey (Dartley vant Stokerybos X Korolevstvo Gornykh Psov Venecia) ex




/ Champion class



43 Dyourbahler Klub Ensen Mon Ami (Excalibur vant Pachthof X Dyourbahler Klub Bernina De Lure) / without mark




/ Choice Club Winner and best male



35 Ilifan Iz Bolshogo Doma (Fester vant Samaika Nest X Shattry Bien Ami Iz Bolshogo Doma) CW BM

_________________
,
,
+7-921-936-40-37 SERGEM@MAIL.RU
www.murdogs.com


: BERNOMUR ( 13, 2010 3:41 pm), 1
BERNOMUR
Administrator


: 07.02.2008
: 656
: St-Petersburg

: 13, 2010 12:07 am     :

/ Females



/ Intermediate class



69 Zvezda Arkaima Pompeja (Fester vant Samaika Nest X Shulvi Rozan Sheila) ex 2 cc





70 Sennenhund Rossii Zhrica Legre (Igor v. Rudiswil X Sennenhund Rossii Sharmel) vg




71 Sennenhund Rossii Shirli (Igor v. Rudiswil X Sennenhund Rossii Elegija) ex 4 cc




72 Magri Olifer Enigma (Sylk v. Waldacker X Magri Olifer Salita) vg




73 Millenium Star Alpina Monte-Rosa (Dyourbahler Klub Ren Le Ben X Sent Medium Ciola) ex 3 cc




74 Simphonija Gor Filomena (Gear vant Stokerybos X Simphonija Gor Rionika) vg




75 Esmeralda (Uragan du Ruisseau Ensolleille X Manon) vg




76 Julika Flora Iz Bolshogo Doma (Diamond Creek av Milkcreek X Chernookaja Krasotka Iz Bolshogo Doma) ex 1 CChC





86 Luisa Star (Gear vant Stokerybos X Zhaklin Milena) vg





/ Open class



78 Dakotta Club Gera (Matcho v.d. Schwendlen X Korona Rossii Enina) ex 2 cc




79 Hberna vant Stokerybos (Emerson vant Stokerybos X Bieke vant Stokerybos) ex 4 cc





81 Sennenhund Rossii Anabel De Bjusi (Uragan du Ruisseau Ensolleille X Sennenhund Rossii Sudarushka) vg




83 Sennenhund Rossii Fizalis (Uragan du Ruisseau Ensolleille X Sennenhund Rossii Cifija) ex




84 Konkordija Iz Bolshogo Doma (Diamond Creek av Milkcreek X Umnica Koko Shanel) g




85 Korolevstvo Gornyh Psov Kleopatra (Franz vant Stokerybos X Florance vant Stokerybos) ex 3 cc





87 Prozerpina Iz Bolshogo Doma (Diamond Creek av Milkcreek X Mona) ex 1





/ Winners class








89 Anabel Bon Ami (Zherar S Vnukovskogo Razdolja X Elli) vg



90 Arabeska (Zoloto Alp Noris X Rio Ritta) ex 1 CChC



91 Dyourbahler Klub Geil Le-Man (Espahan Maximus vant Rijkenspark X Dyourbahler Klub Zoule Dzouli) ex 4 cc




92 Korolevstvo Gornih Psov Ketti (Franz vant Stokerybos X Florance vant Stokerybos) ex 3 cc




93 Sent Medium Ciola (Shulvi Rosan Georg Venderfuld X Olivia) ex 2 cc




/ Champion class










94 Korona Rossii Lucky (Nanas Odin Wingowitsch X Korona Rossii Zhizel) vg




95 Sennenhund Rossii Izabel de Lafer (Uragan Du Ruisseau Ensoleille X Kassandra Iz Dvoryanskogo Gnezda) vg




96 Sennenhund Rossii Adalita (Uragan Du Ruisseau Ensoleille X Sennenhund Rossii Sudarushka) ex 1 CChC





97 Oktava (Alpha des Hautes Vernades X Sennenhund Rossii Kassija) ex 2 cc




/ Club Champion class



98 Sennenhund Rossii Teddy Bear Sharmel (Nanas Odin Wingowitsch X Berni Zonen Land Chara) ex 1




/ Choice Club Winner



87 Prozerpina Iz Bolshogo Doma (Diamond Creek av Milkcreek X Mona) / Club Winner










/ Choice Best Female




98 Sennenhund Rossii Teddy Bear Sharmel (Nanas Odin Wingowitsch X Berni Zonen Land Chara) / BF






/ Veteran class







99 Adria vom Haus Himer (Maglod-Falvi Etalon Ricco X Patvarci-Nagydiofas Dajka) 27.10.2002 ex 1 BV




100 Zalma Iz Blagorodnogo Doma (Camillo v. Bargraben X Olinda) 24.11.1999 ex 2

_________________
,
,
+7-921-936-40-37 SERGEM@MAIL.RU
www.murdogs.com


: BERNOMUR ( 15, 2010 3:40 pm), 1
BERNOMUR
Administrator


: 07.02.2008
: 656
: St-Petersburg

: 15, 2010 1:18 am     :

/ Choice BOB



98 Sennenhund Rossii Teddy Bear Sharmel (Nana's Odin-Wigowitsch X Berni Zonen Land Chara) / BOB





/ Breeders group



/ Kennel Iz Bolshogo Doma ex 1




/ Choice best puppy of the show



9. Sennnehund Rossii Shangri-La (Shadetrees Easy Rider X Sennenhund Rossii Milashka
4 Tulipanos Berni Eszes (Bruno vom Oberholzer Forst X Maglod-alvi Pretty Girl) / Best puppy of the show







/ Choice best junior of the show



61 Qiannah v.d. Weyenberg (Mollelyckans Mojo X Mette) / best junior of the show




/ Choice best veteran of the show



99 Adria vom Haus Himer (Maglod-Falvi Etalon Ricco X Patvarci-Nagydiofas Dajka) 27.10.2002 /best veteran of the show






/ Choice BIS



98 Sennenhund Rossii Teddy Bear Sharmel (Nanas Odin Wingowitsch X Berni Zonen Land Chara) / BOB bernese

24. Sennenhund Rossii Batika Terra Nova (Magik Charm From Balihara Ranch X Conny von den Wonneproppen) / BOB great swiss BIS






/ The end Smile


_________________
,
,
+7-921-936-40-37 SERGEM@MAIL.RU
www.murdogs.com
:   
           "" -> / Berner Sennenhund (Bernese Mountain Dog) : GMT + 3
1 1

 
 







Powered by phpBB © 2099 phpBB Group
phpBB