.


                   

/ Specialty Krasnodar 12.03.2011

 
           "" -> / Berner Sennenhund (Bernese Mountain Dog)
::  
BERNOMUR
Administrator


: 07.02.2008
: 656
: St-Petersburg

: 17, 2011 2:54 pm     : / Specialty Krasnodar 12.03.2011


12 - 2011


, , ! . , , ! . , , . , .
, , , , , . !


47
46




- , , , , ,

- ,






.

-
-. ()




The first Berner Sennenhund Specialty Show rang Club Winner on the South of Russia under name South Constellation 2011 took place in Krasnodar on the 12th of March 2011.

I think I will express common repute saying thanks a lot to the organizers and sponsors of the show! The show was organized and run on high level. It was nice surprise to see the ring with perfect carpet covering, the grooming zone with electricity sockets, coolers with drinking water, armchairs for rest and many others! There was enough room nearby the ring for all participants. However as usual there was lack of light for photos. What could be improved in the future is arranging either ribbons or flags to show the marks and stand with final information of all marks and results of all dogs.
Stylish, various and Kuban rich prize fund made everybody amazed and shocked! Bravo!
There were registered in the catalogue 47 dogs.
We have seen in the ring 46

The dogs came to the show from following towns and regions of Russia:

Krasnodar region Krasnodar, Novorossijsk, Gelendzhik, Anapa, Sochi, Belorechensk
Stavropol region Essentuki
Rostov region Rostov upon Don, Bataysk
Voronezh and Voronezh region
Moscow and Moscow region
Vladimir region
Yaroslavl

And also from Ukraine Sevastopol
And Lithuania Kaunas.

To judge the show well known and recognized expert-breeder from Sweden Mr. Jan Herngren was invited.






/ Around ring



_________________
,
,
+7-921-936-40-37 SERGEM@MAIL.RU
www.murdogs.com


: BERNOMUR ( 20, 2011 10:35 pm), 2 ()
BERNOMUR
Administrator


: 07.02.2008
: 656
: St-Petersburg

: 17, 2011 11:41 am     :

/ Males


/ Beby class



1.Jastin Bright Faer 28.10.2010 (Yuzhny Talisman Iz Bolshogo Doma X Yuzhana Slavnaya) vp 1





/ Females


/ Beby class





26 Rampuncel S Gory Mezmay 11.10.2010 (Chelentano Del Kastello X Galaktiki Yarkaya Zvezda) p 2




27 Elita Iz Blagorodnogo Doma 08.10.2010 (Hocuspokus vant Samaika Nest X Ravena Iz Blagorodnogo Doma) vp 1





/ Choice best beby


27 Elita Iz Blagorodnogo Doma 08.10.2010 (Hocuspokus vant Samaika Nest X Ravena Iz Blagorodnogo Doma)

1.Jastin Bright Faer 28.10.2010 (Yuzhny Talisman Iz Bolshogo Doma X Yuzhana Slavnaya) BB


_________________
,
,
+7-921-936-40-37 SERGEM@MAIL.RU
www.murdogs.com
BERNOMUR
Administrator


: 07.02.2008
: 656
: St-Petersburg

: 17, 2011 12:21 pm     :

/ Males


/ Puppy class



2.Olekhandro Iz Orlovskoy Slobody 29.08,2010 (Overon Iz Orlovskoy Slobody X Princesa Iz Orlovskoy Slobody) vp 1




3.Elton John 06.08.2010 (Chelentano Del Kastello X Moonlight Magic) p 2





/ Females


/ Puppy class


28 Princessa Gornogo Korolevstva 01.08.2010 (Sennenhund Rossii Erofey X Brilliantovaya Bohemia) p 2




29 Elisabeth Teilor 06.08.2010 (Chelentano Del Kastello X Moonlight Magic) vp 1




/ Choice best puppy


29 Elisabeth Teilor 06.08.2010 (Chelentano Del Kastello X Moonlight Magic) BP

2.Olekhandro Iz Orlovskoy Slobody 29.08,2010 (Overon Iz Orlovskoy Slobody X Princesa Iz Orlovskoy Slobody)


_________________
,
,
+7-921-936-40-37 SERGEM@MAIL.RU
www.murdogs.com
BERNOMUR
Administrator


: 07.02.2008
: 656
: St-Petersburg

: 17, 2011 12:55 pm     :

/ Males


/ Junior class




4 Valentain Iz Orlovskoy Slobody (Chelenger Monti Keraton X Esenia Iz Orlovskoy Slobody) ex 1 JCW




5 Bolinger R.D. Brut (Bourdon Des Joyeuses Gambades X Zhanna Iz Dvorjanskogo Gnezda) g




6 Bruno Di Rokko (Bourdon Des Joyeuses Gambades X Zhanna Iz Dvorjanskogo Gnezda) vg




7 DArchibald Iz Orlovskoy Slobody (Lancillotto X OLinda OHara) g




8 Sennenhund Rossii Ustat Alex (Ustus v. d. Grossen Gusen X Sennenhund Rossii Hartia) w/m





9 Medved S Hrebta Guam (Monterrei Mirazh X Radel Olburd Gloris) vg





/ Females



/ Junior class




30 Vivian Lee Iz Orlovskoy Slobody (Chelenger Monti Keraton X Esenia Iz Orlovskoy Slobody) ex 3




31 Burgundia Bozhole Dlja Rotfart (Bourdon Des Joyeuses Gambades X Zhanna Iz Dvorjanskogo Gnezda) ex 2




33 Millenium Star Big Che-Bear Holly (Dyourbahler Klab Earl Grey X Sent Medium Ciola) ex 1






/ Teenagers class





32 Brenda Attika Iz Orlovskoy Slobody (Lancillotto X Oyra Iz Donskoy Liberii) ex 1





34 Mirra Melodija Mechty (Monterrei Mirazh X Radel Olburg Gloris) vg




/ Choice female Junior Club Winner


32 Brenda Attika Iz Orlovskoy Slobody (Lancillotto X Oyra Iz Donskoy Liberii) / JCChC

33 Millenium Star Big Che-Bear Holly (Dyourbahler Klab Earl Grey X Sent Medium Ciola) / JCW




/ Choice best junior


4 Valentain Iz Orlovskoy Slobody (Chelenger Monti Keraton X Esenia Iz Orlovskoy Slobody) JCW male

33 Millenium Star Big Che-Bear Holly (Dyourbahler Klab Earl Grey X Sent Medium Ciola) JCW female best junior



_________________
,
,
+7-921-936-40-37 SERGEM@MAIL.RU
www.murdogs.com
BERNOMUR
Administrator


: 07.02.2008
: 656
: St-Petersburg

: 19, 2011 2:10 pm     :

/ Males



/ Intermediate class




10 Hot Hugo Duch Wrzosowisk (Xanders Hill Harlequin Scubi Du X Tea For Two Duch Wrzosowisk) ex 1 CChC






11 Imedge Rusi Ilia Murimets (Sennenhund Rossii Erofey X Velikolepnyi Vybor Vorozheja Mirta) vg





12 Yuzhny Talisman Iz Bolshogo Doma (Diamond Creek Av Milkreek X Chernookaya Krasotka Iz Bolshogo Doma) ex 2






/ Open class










13 Overon Iz Orlovskoy Slobody (Lancillotto X Nika Iz Donskoy Liberii) vg





14 Simfonia Gor Teshhorn (Igor v. Rudiswil X Korona Rossii Zhasmin) vg




15 Lancelot S Krestovogo Pokhoda (Obelix Benco X LBele Feronier Astianax) ex 2






16 Marshal Charas (Igor v. Rudiswil X Chara) vg




17 Monterrei Mirazh (Igor v. Rudiswil X Chara) ex 1 CChC







/ Winners class







18 Dyourbahler Klab Earl Grey (Excalibur vant Pachthof X Dyourbahler Klab Zhessi Stil) ex 2





19 Lancillotto (Hugo Di Casa Bovary X Ginevra Di Casa Bovary) ex 1 CChC







/ Champion class



20 Chelentano Del Kastello (Lancillotto X Carlin Bright Iz Tsarskogo Sela Zhisel) vg




21 Dyourbahler Klab Jofrey Maximus (Espahan Maximus vant Rijkenspark X Dyourbahler Klab Zholiet Kliko) vg





22 Florizel Iz Orlovskoy Slobody (Lancillotto X Nika Iz Donskoy Liberii) vg





23 Sennenhund Rossii Erofey (Nanas Odin-Wigowitsch X Yagodka) g





24 Szarhegyaljai Urano (B-Aztek Mocny Akord X Wekerlei-Nagymedve Csocso) ex 1







25 Volshebny Winny Pukh (Baget Visantijskiy X Radel Olburg Gloris) vg






- / Choice best male - Club Winner




19 Lancillotto (Hugo Di Casa Bovary X Ginevra Di Casa Bovary /CChC /BM 4
17 Monterrei Mirazh (Igor v. Rudiswil X Chara) /CChC /BM 3
10 Hot Hugo Duch Wrzosowisk (Xanders Hill Harlequin Scubi Du X Tea For Two Duch Wrzosowisk) /CChC /BM 2
24 Szarhegyaljai Urano (B-Aztek Mocny Akord X Wekerlei-Nagymedve Csocso) /CW /BM 1










_________________
,
,
+7-921-936-40-37 SERGEM@MAIL.RU
www.murdogs.com
BERNOMUR
Administrator


: 07.02.2008
: 656
: St-Petersburg

: 20, 2011 11:57 am     :

/ Females





/ Intermediate class






35 Algrand Berni Adeli (Bernerdalens Brandy X Skalli Spetsialny Agent) ex 2






36 Diotima Starzhy (Szarazpataki Giorgio X Izuminka Aeneas Starzhy) ex 4





37 Edelia Iz Orlovskoy Slobody (Lancillotto X Eva Sherli Dar Iz Orlovskoy Slobody) ex 3





38 Znoynaja Krasotka (Chelentano Del Kastello X Yuzhana Slavnaja) vg




39 Legenda Yuga (Monterrei Mirazh X Brilliantovaya Bohemia) ex 1 CChC





/ Open class



40 Algrand Berni Astena Rais (Bernerdalens Brandy X Skalli Spetsialny Agent) ex 1 CChC





41 Vanessa Odri La Vita Zenrus (Igor v. Rudiswil X Nikol Odri La Vesta) vg




42 Dolina Vetrov Oriella (Baget Vizantijskiy X Yani Vesta Yagodka) g




43 Zolotoe Peryshko (Sennenhund Rossii Erofey X Ronaldina Klarisssa) w/m




44 Iskrjaschajasja Aura Sveta (Sennenhund Rossii Erofey X Velikolepnyi Vybor Vorozheja Mirta) vg






/ Winners class



45 Algrand Berni Amika (Bernerdalens Brandy X Skalli Spetsialny Agent) ex 1 CChC








/ Champion class




46 Ulyana S Alpiyskich Gor (Lancillotto X Zhenevyeve Iz Donskoy Liberii) ex 1






- / Choice best female - Club Winner




39 Legenda Yuga (Monterrei Mirazh X Brilliantovaya Bohemia) /CChC 2/ BF 2
40 Algrand Berni Astena Rais (Bernerdalens Brandy X Skalli Spetsialny Agent) /CChC 3 / BF 3
45 Algrand Berni Amika (Bernerdalens Brandy X Skalli Spetsialny Agent) /CChC 4 / BF 4
46 Ulyana S Alpiyskich Gor (Lancillotto X Zhenevyeve Iz Donskoy Liberii) / CW 1 / BF 1






_________________
,
,
+7-921-936-40-37 SERGEM@MAIL.RU
www.murdogs.com
BERNOMUR
Administrator


: 07.02.2008
: 656
: St-Petersburg

: 20, 2011 1:31 pm     :

/ Choice BOB



33 Millenium Star Big Che-Bear Holly (Dyourbahler Klab Earl Grey X Sent Medium Ciola) / Best Junior
46 Ulyana S Alpiyskich Gor (Lancillotto X Zhenevyeve Iz Donskoy Liberii) / Best Female
24 Szarhegyaljai Urano (B-Aztek Mocny Akord X Wekerlei-Nagymedve Csocso) / BOB





_________________
,
,
+7-921-936-40-37 SERGEM@MAIL.RU
www.murdogs.com
BERNOMUR
Administrator


: 07.02.2008
: 656
: St-Petersburg

: 20, 2011 9:38 pm     :

/ Brace competition



4 Valentain Iz Orlovskoy Slobody (Chelenger Monti Keraton X Esenia Iz Orlovskoy Slobody) and
30 Vivian Lee Iz Orlovskoy Slobody (Chelenger Monti Keraton X Esenia Iz Orlovskoy Slobody) /Excellent best brace




_________________
,
,
+7-921-936-40-37 SERGEM@MAIL.RU
www.murdogs.com
BERNOMUR
Administrator


: 07.02.2008
: 656
: St-Petersburg

: 20, 2011 10:15 pm     :

/ Breeders competition





2 / Kennel Iz Orlovskoy Slobody . / own. Sergey Petrov ex 2






1 / Kennel Algrand Berni . / own. Irina Koroleva ex 1 best kennel



_________________
,
,
+7-921-936-40-37 SERGEM@MAIL.RU
www.murdogs.com
:   
           "" -> / Berner Sennenhund (Bernese Mountain Dog) : GMT + 3
1 1

 
 







Powered by phpBB © 2099 phpBB Group
phpBB